Friday, April 26g-point.gr

ΠΑΟΚ: Πήρε την πρώτη του φιλική νίκη με 84-75 στο Λαύριο (video)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 84-75 το Λαύριο σε φιλική αναμέτρηση στην Ανατολική Αττική και έδειξε βελτιωμένος σε σχέση με τις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις με την ΑΕΚ. Ο «Δικέφαλος» έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως ξεπέρασε την κούραση και έφτασε στη νίκη με ανατροπή και καλή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, όπου έκανε 7-23 επιμέρους σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 47-40, 64-61, 75-84

ΛΑΥΡΙΟ: Γερομιχαλός 5 (1), Μουράτος 8 (1), Alston 12 (3), Λεγκίκας 6 (2), Savage 4, Bell 3, Davis 4, Ερμείδης, Carter 15 (3), Μαστρογιαννόπουλος 8, Παπανδρέου, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος 10

ΠΑΟΚ: Love 12 (2), Μαργαρίτης 9, Turner 7 (1), Griffin 14 (2), Καραγιαννίδης 2, Beech 15 (3), Τσαλμπούρης 7 (1), Παπαντωνίου 8 (2), Mitrou-Long 8 (2), Ιατρίδης, Καμπερίδης 2

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Κώστας Μέξας τόνισε πως: «Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι κι αυτό μας επηρέασε λίγο στο πρώτο ημίχρονο. Μας επηρέασε περισσότερο πνευματικά, δεν μπήκαμε όπως θα θέλαμε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το Λαύριο είναι ομάδα που μπορεί να το εκμεταλλευτεί και αυτό ακριβώς έκανε, έχοντας τον έλεγχο στο παιχνίδι. Η εικόνα μας στο σημείο αυτό ήταν πολύ μακριά από αυτό που θέλουμε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνά μας ήταν πολύ κοντά σε αυτό που θέλουμε. Λειτουργήσαμε καλύτερα και στην επίθεση, αλλά κρατάω την αντίδρασή μας αμυντικά. Έχουμε δρόμο μπροστά μας, σίγουρα υπάρχουν πράγματα που πρέπει να βελτιώσουμε. Είναι λογικό, γιατί είμαστε νέα ομάδα, αλλά και οι παίκτες ήταν τόσο καιρό εκτός αγώνων και προπονήσεων».

Ο ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει το πρωί της Παρασκευής το ταξίδι του για την Πάτρα, όπου το Σάββατο ολοκληρώνει τα φιλικά του παιχνίδι με αντίπαλο τον Προμηθέα και ο Έλληνας τεχνικός σχολίασε πως: «Την Παρασκευή θα προσπαθήσουμε να ξεκουραστούμε όσο γίνεται και το Σάββατο στο φιλικό με τον Προμηθέα θέλουμε περισσότερη διάρκεια σε αυτά που έχουμε δουλέψει, όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό με τρία ματς σε τέσσερις ημέρες. Θα είναι μία ακόμη ευκαιρία να δούμε τις αδυναμίες μας σε τακτικό και πνευματικό επίπεδο».

Διάβασε  Στο PAOK Sports Arena θα δώσει ο ΠΑΟΚ mateco την τελευταία και πιο σημαντική μάχη για την συμμετοχή του στα πλέι οφ της Stoiximan Basket League