Friday, April 26g-point.gr

Πιο ψύχραιμος στα δύσκολα και νικητής ο ΠΑΟΚ στo Παλατάκι!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε 72-69 του Ηρακλή και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καταφέρνοντας να καταβάλλει την αντίσταση του εξαιρετικού «Γηραιού», αλλά και να ξεπεράσει το δικό του άγχος λόγω των αρνητικών αποτελεσμάτων στο ξεκίνημα της σεζόν.

Σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση του αγώνα έπαιξε το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και με επιμέρους σκορ 23-11 μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση από το πρώτο ημίχρονο και να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό, διατηρώντας συνεχώς το προβάδισμα.

Πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τζόουνς να είναι πρώτος σκόρερ με 15π. και 8ρ., ενώ ο Ντιλέο είχε 12π. και 14ρ. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιάνκοβιτς (14π.), Χριστοδούλου (10π.), και Τολιόπουλος (10π.).

Από πλευράς Ηρακλή, που δεν είχε πολλές επιθετικές λύσεις, ο Ντάγκλας είχε 16π. (4/7τρ.), o Λιντς «ξύπνησε» στο τέλος (14π., 7ρ.), ενώ ο Κουζέλογλου είχε 10π., 7ρ.

Διάβασε  ΠΑΕ ΠΑΟΚ: «Δεν είναι ώρα για λόγια και αναλύσεις, είναι ώρα για έργα»