Saturday, April 27g-point.gr

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος οι γυναίκες του ΠΑΟΚ με τεσσάρα επί του Άρη

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Άρη με 0-4, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του θεσμού.

Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή της μπάλας από την αρχή του αγώνα, με τις παίκτριες του Άρη να περιορίζονται σε αμυντικό ρόλο.

Στο 31ο λεπτό, η Γιαννακά με όμορφη ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή, και με αριστερό πλασέ έγραψε το 0-1.

Ένα λεπτό αργότερα, η Χαλατσογιάννη βρέθηκε στο τετ-α-τετ, ωστόσο η λόμπά της κατέληξε στην αγκαλιά της τερματοφύλακα των κιτρίνων.

Στο 39ο λεπτό, έπειτα από νέα ατομική ενέργεια της Γιαννακά, ο Δικέφαλος έφτασε στο 0-2, καθώς το αριστερό πλάσε της κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, η Γιαννακά έβγαλε παράλληλη σέντρα στην Αργυρίου, η οποία με προβολή διαμόρφωσε το 0-3, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ Morris. Ο όμορφος συνδυασμός των Αργυρίου και Χαλατσογιάννη, βρήκε ως αποδέκτρια την Παπαδοπούλου, η οποία με ψύχραιμη εκτέλεση διαμόρφωσε το 0-4 στο 46ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Αργυρίου προσπάθησε να πετύχει δεύτερο προσωπικό γκολ δικό της και πέμπτο για τον ΠΑΟΚ Morris, ωστόσο το σουτ της έξω από την περιοχή κατέληξε λίγο άουτ.

Ο Δικέφαλος είχε διαρκώς την μπάλα στα πόδια του, κόντρα σ’ έναν αντίπαλο ο οποίος αμυνόταν μαζικά για 90 λεπτά. Οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» έψαξαν κι’ άλλα τέρματα, ωστόσο το τελικό σκορ έμεινε στο 0-4.