Thursday, April 25g-point.gr

Βλέπει νταμπλ ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του βορρά» επικράτησε και στον τρίτο ημιτελικό της Volley League του Παναθηναϊκού (3-0 σετ) και προκρίθηκε στους τελικούς

Για την τρίτη αναμέτρηση της ημιτελικής σειράς της Volley League ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο Παλατάκι, του οποίου και επικράτησε ξανά με 3-0!

Στους τελικούς οι Κυπελλούχοι Ελλάδος θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό και θα πραγματοποιηθούν μετά το Πάσχα. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πλεονέκτημα έδρας και ο Πρωταθλητής θα ανακηρυχθεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι ξεκίνησε με τους Ντεν Ντρις, Ουόλς, Ράπτη, Βουλκίδη, Σκρεντάου, Γιόρνα και λίμπερο τον Κοκκινάκη και με δύο μπλοκ του Σκρεντάου πήρε προβάδισμα με 7-3. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και με πόντο του Κοβάρ πέρασε μπροστά με 12-13, όμως με 3-0 σερί ο Δικέφαλος πέρασε ξανά μπροστά με 15-13.

Ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά διαφορά δύο πόντων (17-15), όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και ισοφάρισε σε 17-17. Ο Δικέφαλος βρέθηκε ξανά στο +3 με 21-18 και 24-21 και έκανε το 1-0 με δύσκολη επίθεση του Ράπτη και 25-23.

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ από την αρχή του δεύτερου σετ, ξεκινώντας με 5-0 και 6-1 και τον Παναθηναϊκό να αντιδρά μειώνοντας σε 14-13 και 18-17. Από εκεί και πέρα ο Δικέφαλος με 7-1 σερί έφτασε εύκολα στο 2-0 με 25-18.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι πολύ δυνατά και με κύριο εκφραστή του τον Ντεν Ντρις, πήρε προβάδισμα με 9-4, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 12-10.

Ο Ερνάντες έφερε το σετ στα ίσα, 13-13 και στην συνέχεια οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 15-16. Το σετ ήταν οριακό και με κακή επίθεση στο φιλέ του Κοβάρ, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 21-20. Ο Δικέφαλος παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ με πέναλτι του Σκρεντάου, έκανε το 25-21 και το 3-0 και… έφυγε για τελικούς!

Διάβασε  ΠΑΟΚ νίκησε 14-13 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ποσειδώνιo και προκρίθηκε στα ημιτελικά

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-21