Friday, April 26g-point.gr

Νίκη στο “Παλατάκι” επί της Κηφισιάς

Για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League, ο Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena την Κηφισιά με 3-0 σετ…

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι» μέχρι το 6-6, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω για τρεις πόντους, 6-9. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πέτυχαν να ισοφαρίσουν σε 13-13 και να περάσουν μπροστά 14-13, ωστόσο η φιλοξενούμενη Κηφισιά πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, 15-19. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την αντεπίθεσή τους, ισοφάρισαν σε 23-23 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-23, κάνοντας το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, πάτησε γκάζι και, προηγούμενος αρχικά με 8-6, έχτισε σταδιακά μία διαφορά που έφτασε τους +6 πόντους, 19-13. Η Κηφισιά προσπάθησε να αντισταθεί, μειώνοντας σε 22-20, ωστόσο αυτό δε στάθηκε εμπόδιο για τους παίκτες του Σάκη Ψάρρα, οι οποίοι, με τελικό σκορ 25-23, έκαναν το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος με θέληση για νίκη προηγήθηκε αρχικά με 10-6, διαφορά την οποία διατήρησε, 14-10 και άνοιξε στη συνέχεια, 20-14, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-18 και της νίκης με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, με τη σημερινή του εμφάνιση, απέδειξε πως άρχισε να δένει σαν ομάδα και ότι η προετοιμασία ενόψει του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος και των play-offs αποφέρει καρπούς.

Αναλυτικά τα σετ: 25-23, 25-23, 25-18