Friday, April 26g-point.gr

Ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος…και βλέπει τελικό!

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (7-7). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ήταν ο πρώτος που ξέφυγε (12-7), με τον Γκος να τον διατηρεί στο +5 (14-9), μέχρι τα μισά. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε αρχικά με τους Ματσιούλις και Σαντ-Ρόος, οι οποίοι έδωσαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και έτσι η Ένωση πέρασε μπροστά (16-17), ενώ αργότερα ο Μέις την έστειλε στο +5 (19-24). Ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου και με απανωτά τρίποντα, την έκλεισε προηγούμενος (25-24).

Ο Τζόουνς συνέχισε το ίδιο «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στέλνοντας τον ΠΑΟΚ στο +7 (31-24). Ωστόσο, η ΑΕΚ συνήλθε γρήγορα και αυτό χάρη στους ορεξάτους Τσαλμπούρη και Μωραΐτη, οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο και κάνοντας… πάρτι στο παρκέ, έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην Ένωση (33-35), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με μεγάλη δυσκολία, αλλά την ομάδα του Μπάνκι να συντηρεί το προβάδισμά της (38-41). Στο τελευταίο δίλεπτο και με την είσοδο του Αθηναίου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε (44-43), αλλά ο Λαρεντζάκης έστειλε την ΑΕΚ στα αποδυτήρια προηγούμενη 45-44.

Φορτσάτη μπήκε στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, καθώς με τα τρίποντα των Μέις και Λαρεντζάκη πήγε στο +7 (44-51), ενώ παίζοντας και καλή άμυνα, διατηρούσε αυτή τη διαφορά (46-53) μέχρι το 25’. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ άρχισε να συνέρχεται και εκμεταλλευόμενος τα συνεχόμενα λάθη της Ένωσης, έκανε ένα 7-0 για την ισοφάριση (53-53), στο 26’. Σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου με δεύτερη τεχνική ποινή, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έχασε το… μυαλό του και με τους Αθηναίου και Μαργαρίτη κατάφερε να πάει στο +11 (67-56), στο 29’. Η μόνη αντίδραση της ομάδας του Μπάνκι ήταν ένα καλάθι του Ρόμπερσον, που διαμόρφωσε το 67-58.

Με τρίποντο του Γκος μπήκε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στο +12 (70-58), με τον Χάντερ να παίρνει… μπρος και να μειώνει για την ΑΕΚ (70-64). Ακολούθησε ένα… στείρο δίλεπτο και από τις δύο ομάδες, με τον Ζάρα να στέλνει τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +10 (74-64), στο 35’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι άρχισαν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, λόγω της πιεστικής άμυνας των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν ένα 8-0 με τον Μέις και να πλησιάζουν στο καλάθι (74-72), στο 37’. Με τις βολές του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ πήρε «ανάσα» (76-72), αλλά ο Καναδός ισοφάρισε (76-76), στο 38’, ενώ ο Λαρεντζάκης έβαλε μπροστά (78-79) την ΑΕΚ, στο τελευταίο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Μέις αστόχησε σε λέι απ, με τον Μαργαρίτη να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ, ύστερα από χαμένο σουτ του Γκος και τον Αθηναίου με 2/2 να κάνει το 82-79, στα 9,4’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Μέις είχε 1/2 βολές, ενώ αστόχησε και από το κέντρο –ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Ματσιούλις- και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη (82-80) και την πρόκριση.

Διάβασε  Σβαμπ: «Κάτι μας λείπει το τελευταίο διάστημα, δεν γίνεται συνεχώς να κυνηγάμε στο σκορ»

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-45, 67-58, 82-80