Τρίτη, 22 Σεπτεμβρίουg-point.gr

Hot athletic news

Κοτάρσκι: «Ελπίζω να το απόλαυσαν οι οπαδοί»
Hot athletic news, ΠΑΟΚ

Κοτάρσκι: «Ελπίζω να το απόλαυσαν οι οπαδοί»

Ο ΠΑΟΚ έμεινε ζωντανός για τον τίτλο νικώντας τον Ολυμπιακό, με τον Ντόμινικ Κοτάρσκι να ξεκαθαρίζει μετά το ματς ότι δεν υπάρχει χρόνος για πανηγυρισμούς. Αναλυτικά όσα είπε: «Σήμερα ήμασταν πολύ καλοί στον αγωνιστικό χώρο κάναμε όλα αυτά που είχαμε συζητήσει, όλα αυτά που είδαμε στην ανάλυση τα βγάλαμε στο παιχνίδι. Δεν χρειάστηκε να επέμβω πολύ στο παιχνίδι καθοδηγώντας τους συμπαίκτες μου, φωνάζοντάς τους, είναι ένα δείγμα ότι παίξαμε καλά σήμερα και πρέπει να τους συγχαρώ πήραμε μια μεγάλη και σημαντική νίκη. Το ποδόσφαιρο έχει να κάνει με το πάθος με τα συναισθήματα και αυτό ήταν πολύ έντονα στα δύο τελευταία παιχνίδια. Το απολαύσαμε και ελπίζω να το απόλαυσε το κοινό που βρέθηκε στην Τούμπα. Δεν υπάρχει πολύς χρόνος για να πανηγυρίσουμε γιατί την Τετάρτη έχουμε ένα σημαν...
Ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ επέστρεψε σε φουλ ρυθμούς και δήλωσε «παρών» για το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό
ΠΑΟΚ, Hot athletic news

Ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ επέστρεψε σε φουλ ρυθμούς και δήλωσε «παρών» για το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό

Ένα πολύ καλό νέο έλαβε ο ΠΑΟΚ από την τελευταία του προπόνηση πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα (12/05, 20:00) για τα playoffs της Stoiximan Super League. Συγκεκριμένα, ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ, ο οποίος είχε απουσιάσει από τις προηγούμενες προπονήσεις και ήταν εξαιρετικά αμφίβολος για την αναμέτρηση, επέστρεψε σε φουλ ρυθμούς προπόνησης και δήλωσε «παρών» για το ντέρμπι. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν έκανε γνωστή την αποστολή του ΠΑΟΚ για την αναμέτρηση. Αναλυτικά το σχετικό Δελτίο Τύπου: «Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του ΠΑΟΚ για το μεγάλο ντέρμπι της Τούμπας κόντρα στον Ολυμπιακό. Η τελευταία πρόβα διεξήχθη στη Νέα Μεσημβρία το απόγευμα του Σαββάτου (11.05) και περιελάμβανε δουλειά στις τελευταίες τακτικές λεπτομέρειες, ενόψει του ντέρμπι, ει...
O δικός μας Πέτζα Στογιάκοβιτς και ο θρυλικός Ρέτζι Μίλερ είναι τα μεγάλα πρόσωπα που θα μπουν στο φετινό Hall of Fame της FIBA
Hot athletic news, basketball, ALL INFO

O δικός μας Πέτζα Στογιάκοβιτς και ο θρυλικός Ρέτζι Μίλερ είναι τα μεγάλα πρόσωπα που θα μπουν στο φετινό Hall of Fame της FIBA

Ο Πέτζα Στογιάκοβιτς απέχει πλέον μερικούς μήνες από το να εισέλθει στο FIBA Hall of Fame. Η FIBA ανακοίνωσε την κλάση του 2024, με το όνομα του Σερβοέλληνα φόργουορντ - που ξεκίνησε την καριέρα του από τον ΠΑΟΚ πριν μεγαλουργήσει στο NBA, αλλά και με την φανέλα της Σερβίας - να ξεχωρίζει, μαζί με αυτά του Ρέτζι Μίλερ, του θρυλικού προπονητή Νταν Πίτερσον και του - άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού - Ρομέιν Σάτο.   Σπουδαιότερο επίτευγμα του Στογιάκοβιτς σε επίπεδο FIBA θεωρείται βέβαια η κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2002 στην Ιντιανάπολις, καθώς και του EuroBasket 2001, όπου και αναδείχθηκε Πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης. Ο Ρέτζι Μίλερ από την πλευρά του έχει κατακτήσει μεταξύ άλλων ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο και ένα χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο. ...
Δικογραφία σε βάρος του Ματίας Αλμέιδα σχηματίζεται στη Θεσσαλονίκη
Hot athletic news, Main Themes

Δικογραφία σε βάρος του Ματίας Αλμέιδα σχηματίζεται στη Θεσσαλονίκη

Δικογραφία σε βάρος του Ματίας Αλμέιδα σχηματίζεται από την Υποδιεύθυνση Αντιμετώπισης Βίας στους Αθλητικούς Χώρους Θεσσαλονίκης, σύμφωνα με πηγές της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης, έπειτα από όσα έγιναν στη λήξη του αγώνα της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ. Η ένταση ήταν μεγάλη στο γήπεδο της Τούμπας το βράδυ της περασμένης Κυριακής, με τον προπονητή της Ένωσης να είναι σε έξαλλη κατάσταση και να πιάνει από τον λαιμό έναν άνθρωπο, ο οποίος τελικά ήταν αστυνομικός. Ο συγκεκριμένος, λοιπόν, υπέβαλε προφορική μήνυση και όπως λένε στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης σχηματίζεται δικογραφία εις βάρος του Αλμέιδα από την Υποδιεύθυνση Αντιμετώπισης Βίας στους Αθλητικούς Χώρους Θεσσαλονίκης. Ο Αργεντίνος προπονητής είχε πει στις δηλώσεις του, μετά το σκηνικό, ότι αντέδρασε έτσι επειδή δέχθηκε...
Αποκαλυπτικό video για το πώς άρχισε και κλιμακώθηκε η ένταση με επίκεντρο τον Ματίας Αλμέιδα στο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ είδε το φως της δημοσιότητας
Featured, Hot athletic news, ΠΑΟΚ

Αποκαλυπτικό video για το πώς άρχισε και κλιμακώθηκε η ένταση με επίκεντρο τον Ματίας Αλμέιδα στο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ είδε το φως της δημοσιότητας

Διαφωτιστική λήψη του επεισοδίου με τον Ματίας Αλμέιδα στο τέλος του ΠΑΟΚ-ΑΕΚ κυκλοφόρησε την Τρίτη. Στο σχετικό video καταγράφεται το σημείο από το οποίο ξεκίνησε η ένταση που ακολούθησε, με επίκεντρο τον προπονητή της «Ένωσης». Φαίνεται λοιπόν ο Αργεντινός να δίνει αρχικά το χέρι στον Ραζβάν Λουτσέσκου, να τον πλησιάζει έπειτα ο Μάκης Γκαγκάτσης και από σπρώξιμο του τελευταίου ν’ αρχίζει η σύρραξη. Δείτε το video
Οι διάλογοι διαιτητή – VARίστα για το επεισόδιο του Αλμέιδα
Hot athletic news, ΠΑΟΚ

Οι διάλογοι διαιτητή – VARίστα για το επεισόδιο του Αλμέιδα

Ο Γερμανός ρέφερι πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο ντέρμπι ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2, κάνοντας τα απλά και αυτονόητα. Δεν είχε έπαρση. Δεν έκανε αγγαρεία. Προσέγγιζε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και τους μιλούσε. Για να τους ηρεμήσει, εξηγώντας τις αποφάσεις του. Με αποτέλεσμα να τον σεβαστούν και να τις αποδεχθούν. Βοήθησε να διεξαχθεί το παιχνίδι χωρίς να το επηρεάσει με τα σφυρίγματά του. Είχε και την τύχη με το μέρος του, γιατί δεν ήρθε αντιμέτωπος με δύσκολη φάση μέσα στις περιοχές. Δεν έφυγε αμέσως για τα αποδυτήρια μετά τη λήξη του ματς. Ήταν παρών όταν επικράτησε ένταση. Όταν εκνευρίστηκε ο Αλμέιδα και κανείς δεν μπορούσε να τον ηρεμήσει. Είδε τα πάντα από κοντά. Διαβάστε ολόκληρο το κείμενο στο monobala.gr...
Μήνυμα με νόημα από τον ΠΑΟΚ με αφορμή τη νίκη επί της ΑΕΚ, αλλά και την τελική ευθεία του πρωταθλήματος
Hot athletic news, ΠΑΟΚ

Μήνυμα με νόημα από τον ΠΑΟΚ με αφορμή τη νίκη επί της ΑΕΚ, αλλά και την τελική ευθεία του πρωταθλήματος

«Οικογένεια! Ως το τέλος!», αναφέρει ο ΠΑΟΚ σε ανάρτησή του την επομένη της νίκης στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Οι παίκτες του «δικεφάλου του Βορρά» έγιναν μία γροθιά για να πανηγυρίσουν το «τρίποντο» με τρομερή ανατροπή στο τέλος και έστειλαν μήνυμα ότι έτσι θα είναι μέχρι τελικής… πτώσεως.    
Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είδε τον ΠΑΟΚ να νικά με τεράστια ανατροπή την ΑΕΚ και να μένει ζωντανός στη μάχη του τίτλου και χαρακτήρισε την αναμέτρηση ως «ποδοσφαιρικό σόου»
Hot athletic news, ΠΑΟΚ

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είδε τον ΠΑΟΚ να νικά με τεράστια ανατροπή την ΑΕΚ και να μένει ζωντανός στη μάχη του τίτλου και χαρακτήρισε την αναμέτρηση ως «ποδοσφαιρικό σόου»

O Ρουμάνος τεχνικός έκανε λόγο για «σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που τη βοηθούν όλοι», ενώ στάθηκε και στο δύσκολο διάστημα με τα ευρωπαϊκά ματς. Τέλος, ερωτώμενος για την ένταση με τον Ματίας Αλμέιδα, αποκρίθηκε πως δεν είδε κάτι. Αναλυτικά όσα είπε: «Ήταν ένα ποδοσφαιρικό σόου στον αγωνιστικό χώρο, ένα από τα καλύτερα παιχνίδια αυτής της σεζόν, με πολλές μάχες, ένταση, όμορφες στιγμές, ευκαιρίες, ανατροπές στο σκορ. Δεν τα παρατάμε αυτό και το αποδείξαμε σήμερα. Είμαι ευχαριστημένος σήμερα και γενικότερα από τη σεζόν που διανύουμε, που είναι φανταστική, αλλά και περίπλοκη για εμάς. Είναι ένα σημαντικό αποτέλεσμα για εμάς, θα ξυπνήσουμε αύριο με μια φρεσκάδα για να συνεχίσουμε. Ένα σημαντικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια καλή ομάδα που όμως τη βοηθούν όλοι. Όταν παίζει...
ΠΑΟΚ νίκησε 14-13 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ποσειδώνιo και προκρίθηκε στα ημιτελικά
Hot athletic news, ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ νίκησε 14-13 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ποσειδώνιo και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Ολοκλήρωσε την έκπληξη και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Α1 πόλο ανδρών ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» νίκησε 14-13 στα πέναλτι (κ.α. 10-10) τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ποσειδώνιο στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά της Α1 πόλο ανδρών και, σε συνδυασμό με τη νίκη του στο Σεράφειο το περασμένο Σάββατο, πήρε την πρόκριση για την τετράδα, όπου τώρα κόντρα στη Βουλιαγμένη με μειονέκτημα έδρας θα προσπαθήσει να βρεθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος, έχοντας εξασφαλίσει ήδη τη συμμετοχή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, κάτι που θα διεκδικήσει, μέσω των θέσεων 5-8, κι η «ελαφρά ταξιαρχία». Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με +3, όμως ο Απόλλων ισοφάρισε στο τελικό 10-10 με τον Γαρδίκα κι έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί, ήρωας για τον «δικέφαλο» αναδείχθηκε ο τερματοφύλακα...